Preprava lyží
Pridané 06.10.2016 15:37:55 Počet zobrazení 4227
Najpraktickejším spôsobom ako prepravovať lyže je jednoznačne na streche vozidla.
Tu máme tri možnosti:
• Nosič na lyže, ktorý sa umiestňuje na základné priečne strešné nosiče
• Magnetický nosič na lyže – priamo na strechu auta
• Strešné boxy – na základné nosiče.
Posledná spomínaná možnosť – strešný box je nielen najpraktickejší, ale aj najefektívnejší spôsob. Lyže sú chránené voči pôsobeniu vody (častokrát s koncentráciou soli z vozoviek) vetra, prípadne odskakujúcich kamienkov od ostatných vozidiel.
- Vďaka veľkému objemu získame transportný priestor aj pre príslušenstvo – palice, lyžiarky, prilby ...
- Podľa opakovaných meraní, je spotreba vozidla dokonca nižšia ako pri transporte v nosičoch.
- Navyše box je možné využiť aj na prepravu batožiny nielen v zimnom období
Nosič lyží – sú jednoduchšou alternatívou, cenovo priaznivejšou. Jediná výhoda je, že nie je náročný na uskladnenie mimo sezóny. Je to ale jednoznačne jednoúčelové zariadenie.
Aj pri boxe, aj pri nosičoch na lyže je nutné mať na vozidle základný strešný nosič.
Tento nosič nieje potrebný pri tretej alternatíve – magnetický strešný nosič. Je to tiež jednoúčelové zariadenie. Mimoriadne dôležité je poznamenať, že niektoré vozidlá nemajú strechu z čistej ocele, vídavame rôzne kompozitné materiály, ktoré nemajú takú silnú magnetickú väzbu, a teda magnet sa na streche neudrží. Tak kiež vozidlá po oprave, ktoré majú na streche vrstvu gitu, prípadne hrubšiu vrstvu laku, tiež neodporúčam použiť magnet.
V prípade použitia magnetu je veľmi dôležité dôkladne očistiť dosadaciu plochu. Pozor tiež na to, že magnet nieje možné uzamknúť o vozidlo.
Preprava lyží v interiéri auta je vyslovene hazard so zdravím. Lyže a palice sú v prípade nehody, núdzového brzdenia potencionálna zbraň. Nehovoriac o poškodení interiérov ostrými hranami lyží, zašpinenie interiéru od snehu, blata atď .
Navyše v Rakúsku je transport lyží a palíc vyslovene zákonom zakázaný. Dokonca aj v stredovom tunely medzi zadnými sedadlami.
Ako teda vybrať strešný box?
Farebné prevedenie a kvalitatívnu stránku dávam bokom. Tu si každý musí uvážiť sám. Vo väčšine prípadov platí, že s rastúcou cenou rastie aj kvalitatívne prevedenie materiálov a dizajnu boxov. Určite najlacnejšia cesta nieje najlepšia. Boxy najnižších cenových hladín sú vyrábané z recyklovaného krehkého plastu.
Určite by mal byť obojstranne otvárateľný, je tom mimoriadne praktické pri upevňovaní tovaru v boxe a s jeho manipuláciou.
Box pri dĺžke od 175cm by mal mať 3 bodové uchytenie na každej strane, od 200 cm železne výstužné spodné veko. To je mimoriadne dôležité pri vysokých rýchlostiach – eliminuje sa kmit boxu – plastu.
Veľmi podstatným kritériom výberu boxu je jeho dĺžka. Box by nemal výrazne prečnievať nad čelné sklo, aby prúd vzduchu nepodfukoval špičku boxu. Platí tu jednoduchá zásada – menšie hatch a SUV – do 200cm, kombi, väčšie SUV, VAN do 235cm.
Samozrejme to záleží aj od pozície priečnikov, v prípade, že ich vieme posúvať po dĺžke strechy, tak box umiestňujeme čo najviac dozadu, tak aby sme otvorili 5 dvere.
Všeobecne platí, že box si vyberáme na dlhšiu dobu, a teda je dobré si ho kúpiť v špecializovanom obchode, kde nám odborník poradí. Prípadne si ho prirovnáte k auto a rozhodnete sa na mieste. Samozrejme ak Vám to obchod dovolí. Veľmi zradný je nákup cez e-shop. Častokrát sa stretávam s tým, že si zákazníci vyberú box na základe fotky profilu a zrazu je box príliž úzky, a litráž je pre mnohých z nás len číslo na za základe toho si skutočný objem nevieme predstaviť.
Snehové reťaze sú nenahraditeľným pomocníkom v zimnom období, keď aj zimná guma stratí adhéziu a s vozidlom nieje možný pohyb. Aj v segmente reťazí je pomerne široký výber.
Ja by som ich kategorizoval:
1. Oceľové - Pewag Rýchloupnícanie reťaze so samodopínacím mechanizmom, veľmi jednoduché na manipuláciu, efektívne, rýchlo montovateľné a demontovateľné.
2. Oceľové – klasické – z hľadiska obstarávacíh nákladov nenáročné. No zhľadiska obsluhy mimoriadne obdiažne. To mi dá zapravdku kažný kto skúšal v zimnom období nahodiť reťaze ak mal sneh a ľad v podblatníku a skrehnuté ruky.
3. Textilné reťaze – v posledných rokoch novinkou na slovenskom trhu. Tento trend k nám prišiel zo severských krajín. Je to veľmi jednoduchý – kompromisný spôsob vo výnimočných situáciách na krátku vzdialenosť. Resp. Ak potrebujeme auto vitiahnuť na bezpečnú miesto pri čerstvo udupanom snehu, kde guma kolies nemá dostatočnú adhéziu. Nieje možné tieto reťaze používať na nespevnených miestach, na ceste s posipovým štrkom. Zároveň je náročné s nimi jazdiť, pri silnejšej akcelerácií dôjde k podšmiku a koleso sa pretáča ako keby tam nič nebolo.
Na čo musíme myslieť pri výbere reťazí:
1. Účel – budeme ich používať často? Na chalupu v horách, resp. Bývame na v zime nedostupnsom mieste? - ušetriť si nervy, zainvestovať do kvalitných reťazí s jednoduchou manipuláciou.
2. Ako rezervu pre prípadný problém – stačia obyčané s klasickým upnutím.
3. Na dovoneku s tranzitom cez Rakúsko – dôležité upozornenie, v Rakúsku sú v niektorých úsekoch prepísané SR. Ak ich nemáte, pokutu nedostanete, ale Vás nepustia cez horský priechod a to častokrát to môže skomplikovať predĺžiť cestu. Tu nestačí mať len „reťaze" musia mať špeciálne označenie „TUV Austria".
4. Musíme zvážiť tiež priestor v podblatníku, niekedy sa stáva, že tam nieje dostatnočný priestor pre reťaz. Tu sa používajú reťaze s malým priemerom. Resp. Tzv. Twist-tnuté – reťaž je v kažnom ohnivku zrotovaná a teda výsledná výška je znížená o niekoľko mm.
5. Rozdiel je tiež v či chceme reťaz pre osobné vozido, SUV a dodávkove. To je častokrát zobrazené piktogamom na balení reťazí. Podľa medelu je reťaz patrične zosilená. Ak požijeme klasickú reťaz na dodávke, môžme je veľmi jednoducho roztrhať. Čo veľmi oľutujem v situácií keď sme zapadli.
Odkazy: